Access Point, Rozwiązania bezpieczeństwa IT

Najlepszy system WIPS w przemyśle

Końcem zeszłego roku WatchGuard wprowadził na rynek platformę do zarządzania Wi-Fi wraz z nową gamą wydajnych punktów dostępowych do zarządzania w chmurze. WatchGuard Wi-Fi Cloud maksymalnie upraszcza najbardziej złożone aspekty zarządzania Wi-Fi, co sprawa, że utworzenie bezpiecznej sieci Wi-Fi jest teraz możliwe w każdej firmie – bez względu na jej wielkość czy rodzaj branży.

Nie o tym jednak. W artykule chcielibyśmy skupić się na wbudowanym w Access Point’y zarządzane w chmurze – systemie WIPS. Protokół WIPS monitorujący ruch w sieci bezprzewodowej pozwala zidentyfikować np. nieuprawnione punkty dostępowe (Rouge APs). Za pomocą technologii WIPS możliwe jest wskazanie dokładnej lokalizacji nieuprawnionego AP i automatyczne odcięcie go od sieci, WIPS ma również nieocenione znaczenie jako narzędzie analityczne do badań konsumenckich i marketingowych.

Co powoduje, że rozwiązanie firmy WatchGuard jest unikalne?

WatchGuard WIPS jest opatentowaną technologią znakowania pakietów, która skutecznie wykrywa i klasyfikuje wszystkie widoczne w obszarze Twojej sieci punkty dostępowe i podłączone urządzenia – jak smartfony i tablety. Dzieli widoczne urządzenia na:

  • autoryzowane – znane punkty dostępowe, które są przyłączone do Twojej sieci;
  • zewnętrzne – punkty dostępowe, które nie są przyłączone do Twojej sieci;
  • fałszywe – nieznane punkty dostępowe, ale włączone do Twojej sieci.

WIPS WatchGuard

Zaawansowany proces wykrywania fałszywych urządzeń typowy dla WG, niemający odpowiedników na rynku, zapewnia, że tylko niebezpieczne połączenia zostaną zamknięte – bez zakłócania pracy sąsiednich sieci.

Opcje elastycznego wdrażania WIPS

Każdy punkt dostępowy WatchGuard może być instalowany jako dedykowany czujnik systemu WIPS. Oznacza to, że zamiast obsługi normalnego ruchu WiFi jest on w 100% dedykowany do skanowania sieci i zapobiegania atakom na nią. Istnieje również możliwość uruchomienia punktu dostępowego WatchGuard w trybie AP/WIPS, gdzie punkt dostępowy dzieli czas swojej pracy pomiędzy proces obsługi normalnego ruchu użytkowników a proces wykrywania ataków na sieć. Punkty dostępowe WatchGuard, mogą być instalowane jako dedykowane czujniki WIPS w środowisku z konkurencyjnymi punktami dostępowymi, dostarczając najlepszego mechanizmu WIPS dla istniejących sieci WiFi.

Więcej o module WIPS w punktach dostępowych WG przeczytasz w podręczniku:

Podręcznik WIPS

Dodaj komentarz