Cyberzagrożenia

Nowy Trojan Xbot kradnie hasła do banku

Niedawno odkryto 22 aplikacje na Adroidzie, należące do nowej rodziny Trojan nazwanej „Xbot”. Trojan ten, nadal w fazie rozwoju, regularnie aktualizowany, jest już zdolny do wielu szkodliwych zachowań. Próbuje okraść ofiary podczas poświadczenia informacji bankowych za pośrednictwem spreparowanych stron phishingowych.  Naśladują one interfejs płatności Google Play, jak i strony logowania 7 różnych banków aplikacji. Może również zdalnie zablokować zainfekowane urządzenie Android, zaszyfrować pliki użytkownika w pamięci zewnętrznej (na przykład karta SD), a następnie poprosić o 100 $ okupu.

Groźny szczególnie dla Androida

Do tej pory szkodnik nie wydaje się być powszechny. Niektóre markery w jego kodzie i sfałszowane interfejsy aplikacji wskazują że, przynajmniej na razie, są przede wszystkim kierowane do użytkowników Androida w Rosji i Australii. Warto zauważyć, że z siedmiu imitacji aplikacji bankowych, sześć należy do jednych z najbardziej popularnych banków w Australii. Jednak Xbot został wdrożony w elastycznej architekturze, którą można łatwo rozszerzyć do kierowania większą ilością aplikacji na Androida. Biorąc pod uwagę, że autor czyni regularne aktualizacje i ulepszenia swojego dzieła, szkodnik ten może wkrótce zagrozić użytkownikom Androida na całym świecie.

Xbot wykorzystuje przede wszystkim popularną technikę ataku nazywaną „activity hijacking”, nadużywając niektórych funkcji w Androidzie. Aplikacje Xbota to imitacje, same nie mające funkcjonalności. Przy próbie uruchomienia aplikacji banku wyświetlany jest z wykorzystaniem WebView spreparowany przez cyberprzestępcę ekran udający oficjalną aplikację. Począwszy od Androida 5.0, Google przyjęła mechanizm ochrony w celu złagodzenia tego ataku. Inne metody stosowane przez Xbot wciąż dotyczą wszystkich wersji Androida.

Źródło: paloaltonetworks

[sgmb id=”1″]
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o