Hakerzy lat 90. w Polsce - jak Gumisie włamały się do NASK
Tagi:  darknethackinghakercyberatak
5.00/5
(1)

Hakerzy lat 90. w Polsce - jak Gumisie włamały się do NASK

Kim byli polscy hakerzy lat 90? Najgłośniejsze akcje Gumisiów

Hakerzy lat dziewięćdziesiątych. Jak Gumisie włamały się do NASK

Jak hakowano 30 lat temu? Atak Gumisiów na NASK

Czy pamiętacie, jak wyglądały ataki hackerskie w Polsce trzy dekady temu? Dziś przybrały one gigantyczną skalę i stały się codziennością nie tylko instytucji czy wielkich korporacji, ale także firm z sektora MŚP. Jednak, gdy cofniemy
się do lat 90, ujrzymy zupełnie inny obraz rodzimego świata cyberprzestępczości. 
Dosłownie obraz, ponieważ ataki sprzed lat często zaczynały się od podmienienia jpg-ów na atakowanych stronach. To obraz, który dawał ostrzeżenie "hej, jesteśmy tu, zróbcie coś z tym". Tak właśnie działała grupa hakerów o uroczej nazwie „Gumisie”. Ich akcje nie miały na celu paraliżu infrastruktury, korzyści finansowych, lecz kompromitacje polskich instytucji w duchu walki z monopolem i wysokimi cenami usług internetowych. 

Gorączka sylwestrowej nocy

Pierwszy atak przeprowadzony w Sylwestrową noc 1995 roku był nieszkodliwy - na stronie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) nazwa zmieniła się na "Niezwykle Aktywna Siatka Kretynów". Dziś brzmi to bardziej
jak niewinny żarcik, jednak była to akcja motywowana frustracją z powodu wysokich cen domen oraz dostępu do Internetu w Polsce. 
Ten incydent był dla NASK wyraźnym sygnałem, że pora zająć się wzmacnianiem zabezpieczeń swoich serwerów. 

Gumisie wróciły

Po przerwie trwającej półtora roku (do 26 października 1997r.), Gumisie powróciły z kolejnym uderzeniem na serwer NASK. Tym razem oprócz standardowego podmienia nazwy na stronie na hasło „Gumisie wróciły”, odwiedzający witrynę mogli zobaczyć mapę Polski z zaznaczonymi 33 miastami. Każde z nich kryło w sobie odnośnik prowadzący do plików z danymi dostępowymi serwerów instytucji danego miasta. Chociaż NASK skomentowało sytuację dość pobłażliwie stwierdzając, że odpierają miesięcznie ok. 800 podobnych ataków i nic wielkiego się nie stało, w ówczesnym świecie polskiego Internetu to wydarzenia stanowiło demonstrację braku zabezpieczeń w infrastrukturze Państwowej. 

Telekomunikacja Polska - walka z monopolistą 

W latach 1998-1999 Gumisie skierowały swoją uwagę na Telekomunikację Polską S.A. W tamtym czasie grupa przeprowadziła pięć udanych ataków na serwery spółki - zawartość strony została podmieniona na obrazki i treści, których nie wypada tu cytować.
Dodać jednak można tylko, że przedstawiały one pogląd Gumisiów na to, jak TP S.A traktuje swoich Klientów. Akcja stanowiła formę manifestacji przeciwko zawyżonym cenom modemów i usług. Ataki te nie wpłynęły w żaden sposób na cenniki i firma pozostała nieugięta, nie mniej zainspirowali oni nowe grupy ludzi, którzy systematycznie włamywali się na serwery Telekomunikacji w różnych miastach Polski.

Włamanie do MON-u

Przypuszcza się także, że to własnie Gumisie stoją za kolejnym nieszkodliwym, lecz dosadnym włamaniem. Tym razem za cel obrali sobie serwery Ministerstwa Obrony Narodowej, którego nazwę na stronie zmienili na Ministerstwo Obrony Lodowcowej. Znów atak może wydawać się infantylny, jednak miał on na celu zwrócenie uwagi służb na luki panujące w ich zabezpieczeniach. 

Kim są Gumisie?

Ta grupa anonimowych hakerów typu "black hat" pozostaje wciąż w sferze legend. Ich działalność niewątpliwie podyktowana była misją i swoistym kodeksem moralnym, jako głos sprzeciwu wobec ówczesnych realiów rynkowych. Niestety do dziś żaden z członków grupy nie ujawnił się - kto wie, być może niektórzy przeszli na "drugą stronę barykady", pracując dziś w sektorze cybersec? Być może obserwujemy się i lajkujemy sobie posty na LinkedIn albo widujemy na konferencjach branżowych? Niewątpliwie grupa Gumisiów przetarła szlaki na polskim podwórku pentesterów i zasługuje
na wspomnienie. 
Marketing Specialist
Autor artykułu
Marketing Specialist
Oceń blog:
Czas czytania: 5 min
Data: 03.09.2025

Terminarz

prev

next

Lista najbliższych webinariów

25.06.2026
10:00 [ON-DEMAND] OXARI ITSM w praktyce – Service Desk, CMDB i automatyzacja procesów IT w jednej platformie PREMIERA 17.06.2026
[ON-DEMAND] OXARI ITSM w praktyce – Service Desk, CMDB i automatyzacja procesów IT w jednej platformie PREMIERA 17.06.2026
29.06.2026
10:00 PODCAST Włam się w Temat - Scroll, hejt, uzależnienie - dlaczego dzieci potrzebują cyfrowej ochrony? Gość: Mikołaj Sołtysik PREMIERA 29.06.2026
PODCAST Włam się w Temat - Scroll, hejt, uzależnienie - dlaczego dzieci potrzebują cyfrowej ochrony? Gość: Mikołaj Sołtysik PREMIERA 29.06.2026
22.09.2026
10:00 Szkolenie: cyberbezpieczeństwo dla pracowników biurowych
Szkolenie: cyberbezpieczeństwo dla pracowników biurowych
24.11.2026
09:00 Autoryzowane szkolenie dotyczące konfiguracji i administracji rozwiązaniami WatchGuard
Autoryzowane szkolenie dotyczące konfiguracji i administracji rozwiązaniami WatchGuard
newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na Newsletter i otrzymuj najnowsze informacje

Zobacz inne wpisy

Wiedza i świadomość na temat aktualnych cyberzagrożeń to podstawa dobrej taktyki bezpieczeństwa. Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami ze świata cybersecurity? A może szukasz wskazówek jak zapewnić wyższy poziom cyberbezpieczeństwa w swojej firmie? Chcesz poznać topowe rozwiązania? Dobrze trafiłeś.

zobacz wszystkie wpisy