Pierwszy przypadek ransomware dla OS X
Tagi:  darknethakerhakingcyberatak

Pierwszy przypadek ransomware dla OS X

Wirusem odpowiedzialnym za szkody okazał się KeRanger. Jest on jednocześnie pierwszym przypadkiem wirusa z kategorii ransomware, który pojawił się na systemie OS X.

Według niektórych osób system OS X oferowany przez firmę Apple jest znacznie bezpieczniejszy niż Windows. W 

zasadzie użytkownicy nie muszą zaprzątać sobie głowy żadnym oprogramowaniem antywirusowym. Niestety, od pewnego czasu coraz więcej zagrożeń pojawia się nie tylko na „bezpiecznego” Linuxa, ale również i OS X-a.

Problemy użytkowników OS X-a - ransomware OS X

Kilka dni temu, część użytkowników tego ostatniego znalazła się w nieciekawej sytuacji. Użytkownicy popularnego klienta bittorrent, jakim jest Transmission mogli pobrać szkodliwą wersję zawierającą

ransomware

. W tym przypadku zawieść mogą nawet wbudowane w system zabezpieczania, doszło bowiem do włamania i nieautoryzowanej zmiany kodu aplikacji.

Wirusem odpowiedzialnym za szkody okazał się KeRanger. Jest on jednocześnie pierwszym przypadkiem wirusa z kategorii ransomware, który pojawił się na systemie OS X. Złośliwe oprogramowanie tego typu polega na wniknięciu do systemu, następnie zaszyfrowaniu danych użytkownika i umieszczeniu informacji odnośnie możliwości ich odblokowania. Wszystko jednak sprowadza się do instrukcji, które nakazują przelać określoną ilość pieniędzy na wyznaczone konto elektroniczne atakującego.

Jak działa szkodliwe oprogramowanie?

O sprawie poinformowała firma Palo Alto Networks. Instalator Transmission w wersji 2.90 dla OS X został zmodyfikowany i udostępniony na oficjalnej stronie projektu. Doszło więc najprawdopodobniej do włamania na serwery. Atakujący dodali do niego szkodnika KeRanger i podpisali instalator cyfrowo. Nie jest on więc do wykrycia jako coś niebezpiecznego przez mechanizm Gatekeeper dostępny w systemie OS X i nie budzi żadnych podejrzeń. Ransomware nie aktywuje się od razu. Czeka trzy dni od instalacji i dopiero wtedy przechodzi do ataku, szyfrowania danych użytkownika, żądania okupu (1 bitcoin, około 400 dolarów) za otrzymanie klucza deszyfrującego. Specjaliści podejrzewają, że malware jest aktywnie rozwijane i jego autorzy przygotowują się do wprowadzenia wersji atakującej także kopie tworzone w ramach mechanizmu Time Machine. Aby sprawdzić czy OS X został zainfekowany należy uruchomić Terminal.app i sprawdzić czy istnieją ukryte pliki .kernel_pid, .kernel_time i .kernel_complete w katalogu ~/Library. Można także uruchomić monitor aktywności oraz sprawdzić czy widoczny jest proces o nazwie kernel_service.
Źródło:
Palo Alto Network
Oceń blog:
Czas czytania: 4 min
Data: 07.03.2016

Terminarz

prev

next

Lista najbliższych webinariów

25.06.2026
10:00 [ON-DEMAND] OXARI ITSM w praktyce – Service Desk, CMDB i automatyzacja procesów IT w jednej platformie PREMIERA 17.06.2026
[ON-DEMAND] OXARI ITSM w praktyce – Service Desk, CMDB i automatyzacja procesów IT w jednej platformie PREMIERA 17.06.2026
29.06.2026
10:00 PODCAST Włam się w Temat - Scroll, hejt, uzależnienie - dlaczego dzieci potrzebują cyfrowej ochrony? Gość: Mikołaj Sołtysik PREMIERA 29.06.2026
PODCAST Włam się w Temat - Scroll, hejt, uzależnienie - dlaczego dzieci potrzebują cyfrowej ochrony? Gość: Mikołaj Sołtysik PREMIERA 29.06.2026
22.09.2026
10:00 Szkolenie: cyberbezpieczeństwo dla pracowników biurowych
Szkolenie: cyberbezpieczeństwo dla pracowników biurowych
24.11.2026
09:00 Autoryzowane szkolenie dotyczące konfiguracji i administracji rozwiązaniami WatchGuard
Autoryzowane szkolenie dotyczące konfiguracji i administracji rozwiązaniami WatchGuard
newsletter
Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na Newsletter i otrzymuj najnowsze informacje

Zobacz inne wpisy

Wiedza i świadomość na temat aktualnych cyberzagrożeń to podstawa dobrej taktyki bezpieczeństwa. Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami ze świata cybersecurity? A może szukasz wskazówek jak zapewnić wyższy poziom cyberbezpieczeństwa w swojej firmie? Chcesz poznać topowe rozwiązania? Dobrze trafiłeś.

zobacz wszystkie wpisy